Drzwi automatyczne stały się w budowlance dużej skali swego rodzaju standardem. Są znacznie bardziej funkcjonalne i higieniczne, niż ich “klamkowe” odpowiedniki. Dlatego najczęściej znajdziemy je tam, gdzie przebywa dużo ludzi. Jakie drzwi automatyczne będą najlepsze? Aluminiowe, czy inne?

Gdzie najczęściej wykorzystuje się drzwi automatyczne?

Praktycznie każdy na co dzień ma styczność z systemem drzwi automatycznych. Są one wyposażone w czujnik ruchu, który po wykryciu takowego wysyła sygnał do mechanizmu napędzającego suwnice. Możemy spotkać się z drzwiami automatycznymi chociażby w marketach, galeriach handlowych, na stacjach benzynowych, w biurowcach, na dworcach kolejowych i w wielu innych miejscach. Powodów ku temu jest wiele – przede wszystkim chodzi o funkcjonalność i higienę tego rozwiązania.

Materiały, z których produkuje się drzwi automatyczne – który wybrać?

Każdy producent drzwi automatycznych wykorzystuje nieco inną technologię i materiały produkcyjne. Choć mogłoby się wydawać inaczej – ma to duży wpływ na funkcjonalność i wytrzymałość konkretnego rozwiązania. Najpopularniejszymi materiałami do produkcji drzwi automatycznych są aluminium, a także PCV i (najrzadziej) ocynkowana stal – albo zabezpieczona w inny sposób.

Jakie są różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami i które w perspektywie czasu będzie dla nas dużo bardziej opłacalne, niż pozostałe?

Cynkowana stal i materiał PCV – charakterystyka

Stal charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na uszkodzenia. Trzeba jednak zauważyć, że jest ona również dość ciężka. W związku z tym najczęściej można się z nią spotkać w miejscach, które wymagają podwyższonego poziomu bezpieczeństwa. PCV z kolei jest lżejsze, ale bardziej podatne na uszkodzenia (opiera się jednak korozji i degradacji). Spotykane jest przede wszystkim w miejscach niskiego ryzyka – jak szpitale czy niewielkie sklepy osiedlowe.

Aluminiowe drzwi automatyczne – dlaczego będą najlepszym możliwym rozwiązaniem?

Drzwi automatyczne wykonane z aluminium łączą w sobie najlepsze cechy dwóch pozostałych materiałów i pozwalają pozbyć się tych złych. Materiał jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, niepodatny na korozję i niezwykle lekki. Dzięki temu mechanizm drzwi jest bardzo dobrze zabezpieczony i funkcjonuje bez zarzutu. Ponadto – aluminiowe drzwi automatyczne gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą być stosowane na przykład w bankach, dużych marketach i innych obiektach, które wymagają podwyższonego rygoru bezpieczeństwa.