Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego użytkownikom budynku to jedna z ważniejszych kwestii w fazie projektowania, a następnie realizacji projektu. W obliczu rosnących wymagań prawnych oraz oczekiwań społecznych, architekci i inżynierowie muszą uwzględniać różnorodne aspekty ochrony przeciwpożarowej już na etapie planowania. Aby budowla spełniała konieczne wymogi, należy przede wszystkim polegać na niezawodnych rozwiązaniach. Jednym z nich są systemy przeciwpożarowe. Złożone są z różnych instalacji, o których opowiemy więcej w dalszej części tekstu.

Dlaczego warto stosować systemy przeciwpożarowe?

Właściwe podejście do bezpieczeństwa pożarowego chroni zarówno użytkowników budynków, jak i mienie znajdujące się na ich terenie. Ważnym aktem prawnym w tej kwestii jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku. Określa, w jakich obiektach muszą być wdrożone systemy przeciwpożarowe. Podwyższone standardy bezpieczeństwa dotyczą m.in. nieruchomości użyteczności publicznej, budynków handlowych oraz biurowców. Rozporządzenie definiuje także urządzenia, które mają na celu zapobieganie, wykrywanie, a także zwalczanie pożaru, w tym ograniczanie jego skutków. Ważnym aspektem okazuje się również zapewnienie odpowiednich warunków do ewakuacji. Dlatego używa się systemów oświetlenia awaryjnego. Dbają one o to, aby każdy widział drogę ewakuacyjną i sprzęt gaśniczy w przypadku odcięcia zasilania. Elementy te wyposażono w niezależne źródła energii. Umieszcza się je w strategicznych miejscach – wskazuje one kierunek ewakuacji, jak również pozwala na bezpieczne opuszczenie budynku.

Systemy przeciwpożarowe – poznaj rodzaje

System przeciwpożarowy to zespół połączonych ze sobą elementów, które mają wspólnie realizować jeden cel – zapobieganie powstania lub rozprzestrzenienia się pożaru. Do ochrony przed ogniem zalicza się aktywne oraz bierne techniki. Z tych drugich systemów przeciwpożarowych wyodrębnia się następujące rodzaje:

System sygnalizacji pożaru – jest najważniejszy w każdej instalacji. W jego skład wchodzi kilkanaście czujników rozmieszczonych na terenie obiektu, które wykrywają wszelkie oznaki zagrożenia. Jeżeli wyczują one potencjalne niebezpieczeństwo, wysyłają dane do centrali. Dzięki odpowiedniej sygnalizacji można zapewnić więcej czasu na ewakuację osób znajdujących się w zagrożonym budynku.

Dźwiękowy system ostrzegawczy – zazwyczaj zintegrowany z systemami przeciwpożarowymi. Jego zadaniem jest emitowanie sygnałów ostrzegawczych oraz komunikatów głosowych dotyczących zagrożeń. Niektóre systemy DSO działają automatycznie po otrzymaniu sygnału z SSP, inne zaś wymagają aktywacji przez operatora.

System oddymiania – ma na celu odprowadzanie dymu i ciepła z miejsca objętego pożarem. Dzięki niemu możliwa jest bezpieczna ewakuacja ludzi oraz ochrona konstrukcji budynku przed uszkodzeniami termicznymi. Uruchamia się go w momencie wykrycia zagrożenia. Następuje to za pomocą czujki dymowej lub przycisku oddymiania.

System detekcji gazów toksycznych i wybuchowych – kolejny istotny element systemów przeciwpożarowych. Specjalistyczne urządzenia umożliwiają wykrywanie wycieków gazu w miejscach, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się niebezpiecznych stężeń substancji palnych lub toksycznych. Systemy te ostrzegają przed zagrożeniami, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla życia oraz zdrowia ludzi, a także dla struktury budynku.

Drzwi PPOŻ – kompleksowa stolarka aluminiowa

W Polsce drzwi przeciwpożarowe (PPOŻ) uważa się za podstawową ochronę przed ogniem. Są one projektowane w celu ochrony wnętrza budynku oraz osób w nim przebywających przed ogniem, wysokimi temperaturami i szkodliwym dymem. Zgodnie z polskim prawem powinny być umieszczane w pobliżu garaży, kotłowni, a w niektórych obiektach także na klatkach schodowych. Przepisy wymagają, aby były wykonane z materiałów niepalnych. Drzwi PPOŻ są niezbędne nie tylko w obiektach komercyjnych lub użyteczności publicznej, ale coraz częściej również w domach jednorodzinnych. Każde z nich powinno zostać wyposażone w mechanizmy automatycznego zamykania, a także certyfikowane zamki. Dzięki temu zapewnia się prawidłowe działanie nawet w wysokiej temperatury. Ważnym aspektem okazują się też regularnie przeprowadzane przeglądy techniczne. W Miner Aluminium oferujemy szeroki wybór produktów, dbając o ich konserwację i wszelkie kontrole, aby prawidłowo działały. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą drzwi PPOŻ. Zapewniamy profesjonalną obsługę, m.in. dla mieszkańców Katowic.

Podsumowanie

Wybór odpowiednich systemów przeciwpożarowych pozwala na szybką reakcję w przypadku zagrożeń oraz minimalizację szkód materialnych. Dzięki ich różnorodności można je dostosować do specyfiki danego obiektu. W Miner Aluminium specjalizujemy się w stolarce aluminiowej. Nasza oferta obejmuje drzwi PPOŻ zaprojektowane tak, aby zapewniały maksymalną ochronę przed ogniem oraz dymem, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Zachęcamy do skorzystania z usługi mieszkańców Katowic lub okolic.